Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.
Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев. Диригент на вечерта е Йи-Чен Лин. В програмата са включени още Симфонични танци от Сергей Рахманинов и Симфония №31 от Моцарт
Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.
Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи
„Око“ представя програмата на българското си издание. Международният фестивал на етнографското кино ще се проведе от 8 до 15 ноември в София, съобщават организаторите.
Тази година екипът е подготвил над 100 заглавия от 61 държави. От тях 53 филма са украински, създадени в копродукция или от украински режисьори, които ще имат премиерни прожекции в България.
Ще бъдат показани 88 филма в четири конкурсни секции. Под името „Нашето око“ ще има два национални конкурса – за пълнометражен и за късометражен филм, и Oko Global – два международни конкурса за пълнометражен филм и за късометражен филм. „Важно е да се отбележи, че международният конкурс за късометражен филм вече се състоя по време на кинофестивалното издание в Болград, Украйна, (от 8 до 15 септември),
Малко повече от година след излизането на филма му "Убийците на цветната луна", Мартин Скорсезе се завръща с документална поредица, озаглавена "Светците", и вече мисли за следващия си проект, предаде Асошиейтед прес.
Скорсезе разказва, че като дете, израснало в Малката Италия в Ню Йорк, се е вглеждал във фигурите, които е виждал около старата катедрала "Свети Патрик" и си е задавал въпросите: Кои са тези хора? Какво е светец? Светците били ли са хора?
Режисьорът от десетилетия обмисля проект, посветен на светците. Сега той най-накрая го реализира в "Мартин Скорсезе представя: Светците" - поредица от осем части, която дебютира в неделя по Фокс Нейшън, стрийминг услугата на Фокс Нюз.
Всеки от едночасовите епизоди, написани от Кент Джоунс и режисирани от Мати Лешем и Елизабет Чомко, разказват за един светец: Жана д`Арк, Франциск от Асизи, Йоан Кръстител, Том
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 24 юли 2025 г., съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Концертът ще бъде на същото място, на което певицата гостува и през август 2021 г. – стадион „Юнак“.
„Това е една истинска история“, разказва Бет Харт за заглавната песен от новия си албум. По думите й You still got me e албум за истинските неща в живота, за любовта, за доверието, за упованието в хората, които обичаме, и които ни обичат.
Първото парче Savior With A Razor е изпълнено със Слаш от Guns N’ Roses, продължава с класическия блус Suga N My Bowl &ndash
Изложбата „Златен житен клас“ на Евелина Вълчанова ще бъде представена на 21 ноември в столичното пространство Re Club Gallery. Експозицията може да бъде разгледана до 19 декември и е курирана от Даниела Шишманова, съобщават организаторите.
„Забележително е творческото кредо на художничката и използването на златото като метафора на най-ценното в живота ни. Като древен символ, носещ в себе си мъдростта на вековете. Древен символ на дълбоката духовна връзка между земното и божественото, на важността на корените ни и значимостта на личния ни избор. Индивидуалния, професионален подход на Евелина - релефни структури и колоритни решения увеличават силата на тези послания“, казват от екипа.
Евелина Вълчанова е родена в София, 1988 г. През 2006 г. завършва НУИИ „Илия Петров“ със специалност „Живопис“ под ръководството н
Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев. Диригент на вечерта е Йи-Чен Лин. В програмата са включени още Симфонични танци от Сергей Рахманинов и Симфония №31 от Моцарт.
Престижното музикално списание Gramophone определя изпълненията на Сойонг Юн като „прецизни и изключително дисциплинирани“, а критиците на The Guardian заявяват, че „нейното техническо съвършенство винаги е поставено в услуга на музиката“.
Свири на цигулка на Джовани Батиста Гуаданини, изработена в Торино през 1773 г.
Сойонг Юн е родена на 28 октомври 1984 г. в Сеул. Носителка е на награди от конкурсите „Йехуди Менухин“ (I награда), „Хенрик Виенявски“ (I награда) и сребърен медал от цигулковия конкурс в Индианаполис. Свирила като солист с Чешкия национален симфоничен оркестър, Пражката филхармония, Симфоничния оркестър на Билбао, Камерната филхармония – Бремен, оркестър „Елбфилхармони“ на Северно германското радио, Руския национален оркестър, Кралския филхармоничен оркестър, Камерния оркестър на Женева, Националния оркестър на Белгия, Симфоничния оркестър на Полското национално радио, Симфоничните оркестри на Берн и Трондхайм, оркестър „Солистите на Трондхайм“ и Камерния оркестър на Цюрих.
Базирана между Барселона и Сеул, Сойонг Юн учи в Националния университет по изкуствата в Южна Корея, в Кьолнския университет за музика и танци при Захар Брон и в Цюрихския университет по изкуствата.
Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.
Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов
Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика. Събитията ще са в първо студио на радиото, първото е на 13 ноември, съобщават от БНР.
„Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков ще звучат под палката на Любомир Денев-син. Солист ще е Стоимен Пеев.
Симфоничната притча „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин е създадена през юли 1997 г. по древна легенда, разказана на композитора от поета Христо Фотев: „В стари времена при залива Дромос живеели разбойници – наземни пирати. В бурно време те запалвали огромен огън – лъжлив фар, а подлъганите кораби се разбивали в крайбрежните скали. След бурята пиратите разделяли плячката и радостно та
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
Художникът Евгени Колев излага 21 живописни картини, рисувани през последните две години.
Откриването е на 24 октомври, съобщават от галерия „Астри“, домакин на изложбата до 15 ноември.
„За своите почти 70 години, Евгени Колев реализира десет самостоятелни изложби. И нито един творчески компромис. Към никого. Минавали са години – 8, 15, 5, 4 ..., преди да бъде извървян пътят и достигната онази лична, дълбоко терзаеща, но и мотивираща цел на художника, позволяваща му да изложи произведенията си пред очите ни. Тази десета изложба съдържа 21 картини, номерирани от художника и подредени в галерията, в хронологичен ред – така, както са били рисувани и извеждани в продължение на последните две години, в които ги е рисувал. Това за художника и за общия смисъл на изложбата е съществено“, коментира галер
Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри международното изложение "Културен туризъм" във Велико Търново.
То се провежда за 19-и пореден път и в това издание ще се представят 10 държави и 30 български общини.
В приветствието си към присъстващите Милошев посочи, че туризмът е една изключително динамична и развиваща се част от икономиките на всички държави по света, но културния туризъм е нещо много специално. Той не е само търговска проява, а и преживяване, свързано с културно-историческото наследство, с цивилизационния потенциал на местата, които човек посещава.
Той подчерта, че Велико Търново неслучайно има статут на историческа и духовна столица на България. Според него градът, освен природните си дадености, има история и в един не толкова далечен ден той ще се сблъска със свръхтуризма като големите световни дестинации.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както вин ...
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“.
Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
130-годишнината от рождението на Димитър Пешев беше отбелязана в Музея на еврейския народ в Тел Авив, Израел, съобщи кюстендилският историк доц. д-р Ангел Джонев от Института за ис ...
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП.
Първоначалната оценка на тв ...
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както вин ...
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев.
Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.
Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев. Диригент на вечерта е Йи-Чен Лин. В програмата са включени още Симфонични танци от Сергей Рахманинов и Симфония №31 от Моцарт.
Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи
„Око“ представя програмата на българското си издание. Международният фестивал на етнографското кино ще се проведе от 8 до 15 ноември в София, съобщават организаторите.
Тази година екипът е подготвил над 100 заглавия от 61 държави. От тях 53 филма са украински, създадени в копродукция или от украински режисьори, които ще имат премиерни прожекции в България.
Ще бъдат показани 88 филма в четири конкурсни секции. Под името „Нашето око“ ще има два национални конкурса – за пълнометражен и за късометражен филм, и Oko Global – два международни конкурса за пълнометражен филм и за късометражен филм. „Важно е да се отбележи, че международният конкурс за късометражен филм вече се състоя по време на кинофестивалното издание в Болград, Украйна, (от 8 до 15 септември),
Малко повече от година след излизането на филма му "Убийците на цветната луна", Мартин Скорсезе се завръща с документална поредица, озаглавена "Светците", и вече мисли за следващия си проект, предаде Асошиейтед прес.
Скорсезе разказва, че като дете, израснало в Малката Италия в Ню Йорк, се е вглеждал във фигурите, които е виждал около старата катедрала "Свети Патрик" и си е задавал въпросите: Кои са тези хора? Какво е светец? Светците били ли са хора?
Режисьорът от десетилетия обмисля проект, посветен на светците. Сега той най-накрая го реализира в "Мартин Скорсезе представя: Светците" - поредица от осем части, която дебютира в неделя по Фокс Нейшън, стрийминг услугата на Фокс Нюз.
Всеки от едночасовите епизоди, написани от Кент Джоунс и режисирани от Мати Лешем и Елизабет Чомко, разказват за един светец: Жана д`Арк, Франциск от Асизи, Йоан Кръстител, Том
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 24 юли 2025 г., съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Концертът ще бъде на същото място, на което певицата гостува и през август 2021 г. – стадион „Юнак“.
„Това е една истинска история“, разказва Бет Харт за заглавната песен от новия си албум. По думите й You still got me e албум за истинските неща в живота, за любовта, за доверието, за упованието в хората, които обичаме, и които ни обичат.
Първото парче Savior With A Razor е изпълнено със Слаш от Guns N’ Roses, продължава с класическия блус Suga N My Bowl &ndash
Изложбата „Златен житен клас“ на Евелина Вълчанова ще бъде представена на 21 ноември в столичното пространство Re Club Gallery. Експозицията може да бъде разгледана до 19 декември и е курирана от Даниела Шишманова, съобщават организаторите.
„Забележително е творческото кредо на художничката и използването на златото като метафора на най-ценното в живота ни. Като древен символ, носещ в себе си мъдростта на вековете. Древен символ на дълбоката духовна връзка между земното и божественото, на важността на корените ни и значимостта на личния ни избор. Индивидуалния, професионален подход на Евелина - релефни структури и колоритни решения увеличават силата на тези послания“, казват от екипа.
Евелина Вълчанова е родена в София, 1988 г. През 2006 г. завършва НУИИ „Илия Петров“ със специалност „Живопис“ под ръководството н
Престижното музикално списание Gramophone определя изпълненията на Сойонг Юн като „прецизни и изключително дисциплинирани“, а критиците на The Guardian заявяват, че „нейното техническо съвършенство винаги е поставено в услуга на музиката“.
Свири на цигулка на Джовани Батиста Гуаданини, изработена в Торино през 1773 г.
Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.
Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов
Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика. Събитията ще са в първо студио на радиото, първото е на 13 ноември, съобщават от БНР.
„Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков ще звучат под палката на Любомир Денев-син. Солист ще е Стоимен Пеев.
Симфоничната притча „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин е създадена през юли 1997 г. по древна легенда, разказана на композитора от поета Христо Фотев: „В стари времена при залива Дромос живеели разбойници – наземни пирати. В бурно време те запалвали огромен огън – лъжлив фар, а подлъганите кораби се разбивали в крайбрежните скали. След бурята пиратите разделяли плячката и радостно та
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
Художникът Евгени Колев излага 21 живописни картини, рисувани през последните две години.
Откриването е на 24 октомври, съобщават от галерия „Астри“, домакин на изложбата до 15 ноември.
„За своите почти 70 години, Евгени Колев реализира десет самостоятелни изложби. И нито един творчески компромис. Към никого. Минавали са години – 8, 15, 5, 4 ..., преди да бъде извървян пътят и достигната онази лична, дълбоко терзаеща, но и мотивираща цел на художника, позволяваща му да изложи произведенията си пред очите ни. Тази десета изложба съдържа 21 картини, номерирани от художника и подредени в галерията, в хронологичен ред – така, както са били рисувани и извеждани в продължение на последните две години, в които ги е рисувал. Това за художника и за общия смисъл на изложбата е съществено“, коментира галер
Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри международното изложение "Културен туризъм" във Велико Търново.
То се провежда за 19-и пореден път и в това издание ще се представят 10 държави и 30 български общини.
В приветствието си към присъстващите Милошев посочи, че туризмът е една изключително динамична и развиваща се част от икономиките на всички държави по света, но културния туризъм е нещо много специално. Той не е само търговска проява, а и преживяване, свързано с културно-историческото наследство, с цивилизационния потенциал на местата, които човек посещава.
Той подчерта, че Велико Търново неслучайно има статут на историческа и духовна столица на България. Според него градът, освен природните си дадености, има история и в един не толкова далечен ден той ще се сблъска със свръхтуризма като големите световни дестинации.
„Аз лично живях
Сойонг Юн е родена на 28 октомври 1984 г. в Сеул. Носителка е на награди от конкурсите „Йехуди Менухин“ (I награда), „Хенрик Виенявски“ (I награда) и сребърен медал от цигулковия конкурс в Индианаполис. Свирила като солист с Чешкия национален симфоничен оркестър, Пражката филхармония, Симфоничния оркестър на Билбао, Камерната филхармония – Бремен, оркестър „Елбфилхармони“ на Северно германското радио, Руския национален оркестър, Кралския филхармоничен оркестър, Камерния оркестър на Женева, Националния оркестър на Белгия, Симфоничния оркестър на Полското национално радио, Симфоничните оркестри на Берн и Трондхайм, оркестър „Солистите на Трондхайм“ и Камерния оркестър на Цюрих.
Базирана между Барселона и Сеул, Сойонг Юн учи в Националния университет по изкуствата в Южна Корея, в Кьолнския университет за музика и танци при Захар Брон и в Цюрихския университет по изкуствата.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.